Jūs lankotės archyvinėje TikraiBe.lt svetainės versijoje. Prekių įsigijimas joje negalimas.
Kviečiame apsilankyti naujojoje TikraiBe.lt svetainėje

Autizmo spektro sutrikimai

Autizmas – tai viso gyvenimo raidos negalia, veikianti ją turinčių žmonių supratimą apie tai, ką mato, girdi ir jaučia. Todėl sergantiesiems autizmu gali būti sunku užmegzti socialinius ryšius, bendrauti, tinkamai elgtis.
Autizmas paveikia apytikriai vieną iš penkių šimtų žmonių. Berniukams šio sutrikimo tikimybė yra didesnė nei mergaitėms. Autizmas paveikia visas etnines ir socialines grupes. Laikui bėgant, vis daugiau sužinome apie autizmą, tačiau dar nėra rasta, kaip jį išgydyti.
 
 
Simptomai
Autizmas yra raidos negalia. Sergant autizmu, sutrinka kai kurios raidos sritys, dažna netolygi įgūdžių raida. Visiems, sergantiems autizmu, nepriklausomai nuo protinės raidos lygio, iškyla sunkumų bendraujant, būnant su kitais žmonėmis, jiems sunku tinkamai elgtis. Sutrikimų laipsnis gali skirtis, tačiau dažniausiai problemų kyla šiose srityse:
Bendravimas. Autizmas paveikia gebėjimą suprasti kūno kalbos ir pasakytų ar parašytų žodžių reikšmę ir tikslą. Galimas kalbos raidos vėlavimas ar nesivystymas, taip pat kalbos supratimo sunkumai, kalbos vartojimo sunkumai, gestų supratimo ir naudojimo sunkumai.
Socialinė sąveika. Buvimas su kitais žmonėmis yra esminė daugelio žmonių gyvenimo dalis. Žmonėms, sergantiems autizmu, sunku būti komunikabiliems. Daugiausia sunkumų kyla dėl ryšio su kitais žmonėmis supratimo, akių kontakto išlaikymo, susidraugavimo, kitų žmonių minčių ir jausmų supratimo. Kai kurie autistai atrodo atsiriboję ir tampa užsisklendę, kiti labai stengiasi būti komunikabilūs, bet jiems nepavyksta.
Nepastovios jutiminės reakcijos. Galimas selektyvus girdėjimas, periferinio matymo naudojimas, nepaprastos baimės reakcijos, akivaizdus nejautrumas skausmui, taip pat nepakankama reakcija į šaltį ar karštį arba perdėtas reagavimas į bet kurį iš jų.
Protinė veikla. Netolygūs įgūdžiai – kai kurie dalykai gali būti atliekami gana gerai, lyginant su bendrąja raida, pavyzdžiui, datų, skaičių, reklamų įsiminimas. Didžiuma autizmu sergančių žmonių turi įvairaus laipsnio protinę negalią.
Veikla ir interesai. Ribotas veiklos ir interesų ratas – neįprasti, pasikartojantys kūno judesiai, pavyzdžiui, plojimas rankomis, sukimasis ar siūbavimas, vaikščiojimas ant pirštų galų, griežtas nustatytos tvarkos laikymasis, įkyrus ir ritualinis elgesys, pavyzdžiui, popieriaus ar tapetų plėšymas, maisto uostymas prieš valgant, negebėjimas ar sunkumas prisitaikyti prie pokyčių.
Žaidimas. Nesidomėjimas žaidimais, kuriems reikia vaizduotės, pavyzdžiui, įsivaizdavimo žaidimais. Žaidimas, neatitinkantis žaislo funkcijos, pavyzdžiui, ratų sukimas, kortelių rikiavimas, galimi sunkumai, mokantis pamėgdžioti.
 
Kaip diagnozuojamas autizmas?
Įvertinimus atlieka daugelis vaikų ir paauglių psichikos sveikatos tarnybų, specialistai pediatrai ir vaikų psichiatrai, privatūs centrai ar klinikos. Daugeliui autizmu sergančių vaikų pirmieji ligos ženklai pasirodo iki dvejų metų, bet diagnozė gali būti nepatvirtinta iki trejų metų, o kartais ir iki vyresnio amžiaus.
 
Pagrindiniai diagnozavimo kriterijai:
  • Kokybinis verbalinio ir neverbalinio bendravimo sutrikimo įvertinimas.
  • Kokybinis socialinės sąveikos sutrikimo įvertinimas.
  • Ženkliai ribotas veiklos ir interesų ratas ir sutrikęs gebėjimas žaisti vaizduotės žaidimus.
  • Simptomų pasirodymas per pirmuosius 30 gyvenimo mėnesių.

 

Autizmas gali būti diagnozuotas, remiantis aukščiau išvardintais kriterijais. Be to, galima įvairaus laipsnio negalia kitose raidos srityse, dėl kurios gali būti diagnozuota kita liga, vadinama Aspergerio sindromu arba nepatikslintu įvairiapusiu raidos sutrikimu (NĮRS). Šios raidos negalios yra vadinamos autizmo spektro sutrikimais. Šie sutrikimai gali būti įvairaus sunkumo, bet visiems sergantiesiems būtina specializuota pagalba ir palaikymas.

Gydymas

Elgsenos ir raidos terapija
Nėra vienintelės terapijos ar vienintelio požiūrio į autizmo sutrikimo gydymą. Kiekvieno autisto poreikiai yra skirtingi. Naudojant specializuotus ugdymo metodus, pagerėja socialinių, kalbos, pagalbos sau, bendradarbiavimo ir kitų pagrindinių įgūdžių raida. Didžiausios pažangos pasiekiama, sukuriant kontroliuojamą, pastovią, nuspėjamą ir organizuotą aplinką, padedančią vaikams progresuoti mokantis. Ugdymą geriausia pradėti kuo anksčiau.
Kai kuriose šalyse mokyklinio amžiaus vaikai gali naudotis valstybinėmis programomis mokiniams su negaliomis ir sutrikimais. Vaikams labai naudinga būti su bendraamžiais. Jie gali lankyti specializuotą mokyklą ar bendrojo lavinimo mokyklą, kurioje jiems teikiama papildoma pagalba. 

Vaistai
Nėra specialių vaistų autizmui gydyti, tačiau tam tikrų vaistų gali būti skiriama greta esantiems sutrikimams kontroliuoti. Pavyzdžiui, išsivysčius epilepsijai, reikia vaistų nuo traukulių, be to, prireikus, vaistų gali būti skiriama agresijai, depresijai ir nerimui gydyti. Vaistus skiria reikiamą kvalifikaciją turintis medikas.

Gydymas dieta
Visiems žmonėms naudinga mityba, užtikrinanti pakankamą maistinių medžiagų gavimą. Nacionalinė sveikatos ir medicininių tyrimų taryba (National Health and Medical Research Council, NHMRC) sudarė sveiką mitybą skatinančias rekomendacijas. Šias rekomendacijas galite rasti www.nhmrc.gov.au. Įvairaus maisto, įskaitant grūdus ir dribsnius, vaisius, daržoves, pieno produktus ir mėsą, valgymas kiekvieną dieną yra svarbi sveikos mitybos dalis.
Kad vaikai normaliai augtų ir fiziškai vystytųsi, jie turi gauti tinkamo maisto ir būti fiziškai aktyvūs. Vaikystėje ir paauglystėje svarbu užtikrinti pakankamą maisto suvartojimą, leidžiantį būti fiziškai aktyviam ir augti.
Manoma, kad dieta be kazeino ir glitimo gali būti naudinga autizmui kontroliuoti. Jungtinės Karalystės Sunderland universiteto Autizmo tyrimų skyrius ėmėsi mokslinių šios dietos vaidmens tyrimų.
Jei norite išbandyti tokį gydymą dieta, primygtinai rekomenduojame kreiptis į gydantį specialistą ir šioje srityje patyrusį kvalifikuotą dietologą. Apriboti mitybą gali būti nelengva. Vaiko dietą rekomenduojama aptarti su dietologu, kuris padės užtikrinti, kad į valgiaraštį būtų įtrauktos visos svarbios maistinės medžiagos, būtinos augimui ir vystymuisi. Plačiau galite skaityti "National Autism Society" puslapyje.

Kaip gali padėti „Orgran“ produktai?
Visas „Orgran“ produktų asortimentas yra be glitimo ir be kazeino. Sergantiesiems autizmu, norintiems išbandyti dietą be glitimo ir kazeino, „Orgran“ produktai yra idealus pasirinkimas. Norintieji laikytis bendrųjų sveikos mitybos principų, taip pat gali rinktis „Orgran“ produktus su vertingais pakaitinių rūšių grūdais.
Tėvai gali būti ramūs – „Orgran“ vaikams skirtų skanėstų ir priešpiečių užkandžių asortimento Kid‘s produktai yra ne tik puikaus skonio, bet ir aukštos maistinės vertės.
Šio asortimento produktuose yra pridėtinių skaidulų, ne pieno kilmės kalcio ir kompleksinių angliavandenių. „Orgran“ vaikų linijos produktai yra be glitimo, be kazeino, be riešutų ir be sojos.